Ana Sayfa E-Posta Form Site Haritası
 
MÜZİK VE SİNEMA YAPIMCILARI SANATÇILARI DAĞITIMCILARI
DERNEĞİ 2006
 

Teknoloji ve İnternet Siteleri  
   
 

Son zamanlarda kendince hizmet ettiğini zanneden insanlar internet ortamında Video CD ve Ses CD'lerini farklı formatlara çevirerek (mp3, divx, avi, mov vs.) ücretsiz dağıtmaktadırlar. Bunu yaparken, kar amacı gütmediklerini ifade etmektedirler; fakat dışarıdan öyle gözükmemektedir. Sitelerde yayınlanan banner (reklam) kuşaklarından elde ettikleri gelirleri ne yaptıkları meçhuldur. Ayrıca yaptıkları forumlarda site masrafları adına üyelerinden yardım talep etmektedirler. Bu site sahiplerine ve bu bu sitelere hosting hizmeti veren firmalara hukukçularımız ve müyader tarafından yasal uyarı yapılmaya başlanmıştır.

 

Teknolojinin ilerlemesi ile birçok medya taşıyıcısı ürünler piyasada rağbet görmüştür. Bu ürünlerin kullanılması yasal olmasına rağmen, yasal olmayan işlerde daha çok kullanılmaktadır. Ve hepsinden de öte bir başkasının emeğini korsan bir şekilde almak ve satmak kul hakkı ihlali olup bunu yapanların yaptığı bu haksızlıktan dolayı Allah'a, hesap gününde, nasıl hesap vereceğini düşünmelerini tavsiye ederiz. Herhangi bir eser onlarca kişinin emeği ile meydana geliyor. Korsanların ve işi bilmeyenlerin söylediği gibi kaset, CD film, veya çizgi filmin ürün maliyeti sadece boş CD veya boş kaset maliyeti değil şüpesiz. Bunu korsancılık yapanlar biliyor ama işlerine gelmediği için sattıkları kişileri yanıltıyorlar, sanki maliyet kalemleri bunlar gibi hava vermeye çalışıyorlar. Halbuki kaset, CD gibi ürünlerde, söz yazarı, bestecisi, kapak tasarımcısı, stüdyosu, sanatçısı, yönetmeni, senaristi, seslendirmecisi, montajcısı, gibi birçok aşama ve birçok kalem mevcut ve bunların hepsi ayrı ayrı maliyet. Korsanın böyle bir maliyeti yok. Ucuz bir boş CD'ye 150 ykr imal edip piyasaya sürüyorlar. Dolayısı ile hakları başkasına ait ürünlerle bu kişiler korsan çoğaltıp satıyor, yani çalıyor, hak gaspediyorlar.

 

Derneğimiz korsan yayın yapan web siteleri ve korsan cd çoğaltıp satan firmalara yasal haklarını sonuna kadar kullanacaktır.

 

Hasan Taştan Yıldız

 

 

 

 
 
   

 
 

...Müyader.Org